Mistrovství Evropy – sprint, kvalifikace a štafety

Vyhlášení

Sprint

Sprint v posledních letech nepatřil mezi mé oblíbené disciplíny, letos se ale na něj vzhledem k programu Mistrovství světa připravuji. Druhé místo v kvalifikaci bylo pro mě milým překvapením. Finále začalo také dobře. Trať byla spíše midlového charakteru, z velké části duny na pláži a les, a to mi sedělo. O úspěchu či neúspěchu rozhodovaly detaily. Na 16. kontrolu jsem se rozhodl běžet zleva. Postup to byl sice horší, chybu ale umocnilo to, že z mapy není patrné, že nejde proběhnout mezi domy u 15. kontroly, a navíc v mapě není zmapovaný domeček, který byl těsně před odbočkou z asfaltové cesty do lesa na pěšinu. To mě stálo 20 sekund a zřejmě i umístění v první desítce. Nicméně solidní výkony v kvalifikaci i ve finále (17. místo) jsou povzbuzením před nominačními závody na MS.

Výsledky

Mapa

Kvalifikace na long a middle

Na bulharském pobřeží závodím již potřetí (1999 JMS, 2002 AMS), ale ještě se mi nepodařilo zaběhnout závod bez chyby. Mapa vypadá na první pohled podobně jako mapy, které mám kousek od domu. Způsob mapování je ale velmi odlišný. Zejména porosty a vrstevnice jsou mnohem více generalizované a často je obtížné si podle mapy představit, jak to bude vypadat v terénu. V kritických okamžicích závodu pak nepřesná interpretace mapy může vést k neuvěřitelným chybám. Prostě si najednou začnu myslet, že jsem úplně jinde, než ve skutečnosti jsem. A přesně to se mi stalo v obou kvalifikacích. Na longu to pořád stačilo na bezpečný postup do finále(8. místo). Na midlu mě ale tři velké chyby stály postup. Počáteční velké zklamání už částečně odeznělo. Vynecháním pátečního finále midlu pošetřím síly na sobotní long. Nezbývá než se poučit z chyb a sebrat síly a odhodlání pro 17km v kopcích.

Mapa longQ

Mapa middleQ

Štafety

V posledních letech sbíráme na MS a ME umístění těsně pod stupni vítězů. Prolomení tohoto prokletí se opět odkládá na další závod. Naše štafeta ve složení Dlabaja, Procházka a já skončila pátá v redukovaném pořadí (na ME může každá země nasadit dvě štafety, ale do výsledků se počítá pouze ta lepší). Na každém úseku jsme sice postupně trochu ztráceli, ale po rozpačitých výkonech v kvalifikacích na middle a long, musíme být s výsledkem spokojení.

Výsledky

Mapa

Archiv