Stigtomta, Tiomila a soustředění v Trondheimu, vlastně v Haldenu

Měl jsem velké plány: strávit ve Skandinávii téměř měsíc (od 16. 4. do 12. 5.), naběhat tam nějaký objem v terénu, být do desítky na Tiomile, a na závěr strávit deset dní v Trondheimu na soustředění reprezentace. Plán se začal hroutit hned od začátku. Sopečný popel zdržel můj odlet přesně o týden, a tak jsem místo objemového tréninku v Goteborgu stihl až soustředění IFK Mora v okolí Finspangu. V rámci soustředění jsme běželi i štafetový závod Stigtomta (výsledky). Fyzicky jsem se necítil moc dobře, ale po mapové stránce to byl asi můj nejlepší závod ve Skandinávii v životě. Tréninky se mi taky dařili (včetně dvou nočních) a tak jsem se začal opravdu těšit na Tiomilu.

Tiomila

Cílem Mory bylo umístění v první desítce a porazit ostatní týmy z Dalarny (kraj ve Švédsku): Leksand, Malung, Stora Tuna… Naše naděje se ale rozplynuly hned na prvním úseku: ztráta deset minut, 188. místo. Takovou ztrátu už nejde dohnat. Nejlepší týmy na čele běží spolu a jsou logicky rychlejší než zbytek startovního pole, naše motivace taky utrpěla. Ačkoliv časová ztráta na nejlepší stále narůstala, v pořadí jsme se přece jen postupně prokousávali dopředu až na konečné 20. místo (výsledky).

Zprávy z Trondheimu: „Nad 170 metrů nad mořem 20-30cm sněhu. Většina tréninkových prostorů pod sněhem. Na chatě, kde máme bydlet, se ještě před týdnem lyžovalo.“ Trondheim se tedy ruší. Díky trenérovu usílí a dobrým kontaktům v Haldenu SK se podařilo zajistit soustředění na jejich klubové chatě. Musím uznat, že Halden je opravdovým rájem pro orientační běh a není divu, že tam sídlí jeden z nejlepších klubů na světě. Podrobná zpráva o soustředění se snad časem objeví na na stránkách reprezentace. Tréninky byli tradičně na vysoké úrovni a opět jsem se hodně naučil, co se techniky orientace týče. Terény v Trondheimu jsou ale natolik specifické (bažiny jsou rychlejší než les), že se na ně dá jen těžko připravit někde jinde.

Cítím, že forma jde pomalu nahoru, tři týdny do Mistrovství Evropy, snad se podaří vyladit.

Archiv